Kastamonu (İnebolu) Pazarı, Balat

Kastamonu sevgimi şu yazıyı okuyanlar gayet iyi bilir. Son zamanlarda kalabalık yerler beni fazlasıyla sıkıyor. Daha sakin yerlere gitmek istiyorum ama bir yandan şehrin içinde olmak istiyorum. Moda ve Karaköy haftasonu gitmek için çok cazip yerler değil artık. Severek takip ettiğim Çukurcuma Times‘ta yer alan bir yazı ile uzun zamandır gitmediğim Fener-Balat’ı yeniden keşfetmek istedim (Bir not: Blog yazarlarının hiçbiri artan fiyatlar nedeni ile artık Çukurcuma’da ikamet etmiyormuş). Bir de üstüne pazar günleri Kastamonu Pazarı kurulduğunu öğrenince gitmek kaçınılmaz oldu. Kasımpaşa’da kurulan pazara da gitmek istemiştim fakat erken saatlerde kurulması gözümü korkutmuştu. Balat’takine Mart ayında, öğle sularında iki kez gittik ve tüm tezgahlar açıktı. Kastamonu’da da pazara gittiğim için mantar, elma pekmezi, siyez bulguru gibi ürünlere aşinaydım. Fakat hodanı ilk kez Balat Sahil Restoran‘da yedim ve bayıldım. Dönüşte hemen pazardan aldım tabi. Sahil Restoran’da yediğim yumurtalı versiyonu kadar harika olmasa da evdeki denemem de fena olmadı.

Fener-Balat’ı yeniden keşfetmeye niyetliyseniz Food and Travel‘ın 2015 Haziran sayısındaki yazıyı kesinlikle okumalısınız. Ben yazsam elbette bu kadar güzel yazamazdım, Gaye Şahin‘in kalemine sağlık! Yazıyı geç gördüm ve dergiyi bulamadım derseniz size ikinci alternatif: Balat’ gidenlerin uğraması gereken 9 samimi mekan. Bu arada neden Kastamonu Pazarı derseniz, bölge nüfusunun yaklaşık %60’ı Batı Karadenizli. Daha da eskiye gidersek bir zamanlar üç büyük dine mensup insanların kardeşçe yaşadığı bir yermiş Fener-Balat. Gazeteci Ersin Kalkan’la yapılan söyleşide bölgenin sosyolojisine dair pekçok şey öğrenmek mümkün. Merak edenler için: tık tık. Bir de bölgenin geçirdiği dönüşüme farklı bir gözden bakmak isterseniz: tık tık. Fener-Balat Yenileme Projesi semte sahip çıkanlar tarafından hukuki olarak durdurulmuş olsa da şu yazıda emlakçıların söyledikleri insanın tüylerini diken diken etmeye yetiyor. Evet yeni bir mekan açıldığında koşarak akın ediyoruz ama bir yandan o bölgenin asıl sahipleri bu dönüşümden nasıl etkileniyor bunu da düşünmek boynumuzun borcu. Neyse asıl konumuza dönelim.

Balat7-down

Pazara gelmişken mantar almadan dönmek olmaz. Fakat tezgahların hepsini gezdikten sonra en uygun fiyatlı olanı bulun derim. Aynı mantarın kilosu 10 tl olan tezgah da mevcut, 15 tl olan da. Yöresel bir pazar olduğu için çok çeşitli sebze ve meyve olmasını beklemeyin. Her şey az ve öz lakin güzel. Sebze meyve dışında ekmek, bakliyat, erişte, yumurta, pekmez gibi ürünler de bulmanız mümkün. Esnaf güleryüzlü ve ilgili.

Balat9

Pazarı ararken çevredeki insanlara sorduğumuzda biraz şaşırdıklarını farkettim. Hatta bazıları fazla bir şey yoktur diye açıklama bile yaptı. Sonuçta biz de Beşiktaş Pazarı’yla karşılaşmayı beklemiyorduk! Bazen insanoğlu sahip olduğu şeyin kıymetini bilmiyor doğrusu. Arabayla gelecekseniz pazara yakın ara sokaklarda park yeri bulmak mümkün.

Balat4-checker

Pazara ikinci gelişimizde kahvaltı için Forno‘yu tercih ettik. kahvaltı dediysek biraz geç bir kahvaltı oldu bizimki. Forno açık mutfaklı küçük ve samimi bir mekan. Mönüleri az ve öz. Haftasonu açık büfe kahvaltı seçeneği mevcut ama bana kişi başı 35 tl pahalı geldi. Onun yerine iki kişi ortak pide ve sahanda yumurta yiyerek toplam 35 tl ödedik. Bir dahaki sefere lahmacun da denemek istiyorum.

Balat2-checker

Balat sokaklarında gezinirken girdiğimiz bir eskicide pazar günleri Balat Kültür Evi‘nde yapılan bir mezattan haberdar olduk. By Sat Kurtul tarafından organize edilen ve ister alıp ister satabildiğiniz bu mezat saat 13:00’de başlıyor. İnanılmaz fiyatlara çok ilginç ürünler bulmanız mümkün. Hiçbir şey almasınız bile keyifli vakit geçireceğinize garanti veririm. Ben de bu açık arttırmadan nasibimi aldım ve eve bir adet Murano vazo ile geri döndüm. İlk heyecan olsa gerek 5 tl’den açılan ürüne 20 tl vererek açık arttırmayı hızlıca sonlandırdım. Bu işim piri olmuş diğer antikacılar bana bakıp gülmedi değil. Kıssadan hisse: Çok beğendiğiniz bir şey de olsa fazla heyecana kapılmamak lazım.

Balat8

Instagram sayesinde keşfettiğim Kulak Ceramic pazar günleri kapalı olduğu için ürünlerini yakından göremedim ama bir dahaki sefere mutlaka! Mekanları aynı zamanda bir kafe. Yaptıkları eserlerden birkaç örnek isterseniz buyrun:

kulak

Fener-Balat’ta henüz keşfetmediğim ama merak ettiğim mekanlar şu şekilde:

Reklamlar

Kastamonu (İnebolu) Pazarı, Balat” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s