Yemek, Rezepte aus Istanbul

Isabel Lezmi ve Veronika Helvacıoğlu Almanya’da Türk Yemekleri yapmak için malzemeye ulaşmanın kolay olduğunu fakat Almanlar’ın bu malzemeleri nasıl değerlendireceklerini çok da bilmediklerini düşünerek bu kitabı yazmaya karar vermişler. Isabel aynı zamanda Lecker Lezmi yemek blogunun sahibi, Veronika ise çantalarını çok beğendiğim Samimi Istanbul markasının kurucularından. Bana kitap projelerinden bahsettiklerinde elimden gelen yardımı yaparım demiştim. Sonrasında blogdaki kestaneli aşure tarifini İngilizce’ye çevirerek onlara gönderdim. Birgün de Barış’la süslendik püslendik kitap için fotoğraf çektirdik. Araya zaman girdi ve ben bu kitap işini unuttum açıkçası. Barış fotoğrafları çekildiğinde 6 aylıktı, şimdi 2,5 yaşında! İki sene sonra Isabel kitap basıldı ve sana da bir kopya ayırdık dedi. Birşekilde ben kitabı onlardan alamadım ve geçen ay kısa bir kaçamak yapıp Berlin’e gittik. Ünlü KaDeWe mağazasında kitap bölümüne şöyle bir göz atayım derken bir baktım ortadaki bölümde bizim kitap! Benim olduğum sayfayı açtığımda bir heyecanlandım ki sormayın. Bana ayrılan kitabı alıp evde karıştırsam böyle hissetmezdim heralde ama koskoca mağazada göz önündeki bir kitabın içinde bana ait bir tarifin olması beni çok heyecanlandırdı.

YEMEK_cover_72dpi

Kitaptan kısaca bahsetmek gerekirse; kitap sabah, öğle, öğleden sonra, akşam ve gece olmak üzere beş bölümden oluşuyor. Sabah bölümünde menemen, açma, Türk Kahvesi gibi klasikler yer alıyor. Öğlen bölümünde mantı, mücver, buğday salatası ve mercimek köftesi gibi daha hafif yemekler mevcut. Öğleden sonra benimki gibi ağırlıkla tatlılara ayrılmış. Akşam mezelerle başlıyor ve hünkar beğendi gibi bir klasikle kapanıyor. Gece bölümü ise lahmacun, pide ve dürüm gibi lezzetlere ayrılmış.

Kitabın içeriği o kadar güzel ki Türkçe’ye de çevrilmesini isterdim. Fakat şimdilik öyle bir proje yok. Talebe göre İngilizce’ye çevrilmesi planlanıyormuş. Modern bir tarzda, bol görselle klasik yemeklerimizi anlatan kitap sayısı maalesef çok az. Bu kalitedeki kitaplara açıp baktığında içindeki tarifler pek bize özgü olmuyor. Hep bir Avrupaileştirme çabamız var. Burada eleştiri yaparken kendimi de işin içine katıyorum elbette. Bizi bizden güzel anlatan Veronika ve Isabel’i gönülden tebrik ediyorum.

Congratulations Isabel & Veronika. I am so proud of you!

20150314_134140

YEMEK_asure

YEMEK_elif

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s