Kaktüs, Sukkulent, Teraryum Üçlemesi

Paris’te gördüğüm sadece kaktüs ve sukkulent satan dükkanı paylaşma düşüncesi aklımdan geçerken karşıma Müz çıktı. Böylece hepsini bir arada paylaşmaya karar verdim. Kaktüsü hepimiz biliriz ama biraz da sukkulentlerden bahsedelim. Aslında birçoğunuz mutlaka sukkulent görmüştür ancak adını bilmiyordur diye düşünüyorum. Her kaktüs bir sukkulenttir. Ancak kaktüs familyasından olmayan sukkulent çeşitleri de mevcuttur. Biraz karışık oldu galiba. Özetle sukkulentler gövde ve yapraklarında su tutma ve biriktirme özelliğine sahip bitkilerdir. Çok farklı görünümde çok fazla sukkulent çeşidi bulabilirsiniz. Soğuda dayanıklı değillerdir. Toprağa ihtiyaç duymadan köklenebilirler. Bilgi için: tık tık Yani bu bitkileri çoğaltması da oldukça kolay. Eğer yerini severse çok güzel çiçek açar. Kendine hayran bırakır. Ağaçlar.net sitesinin forum sayfasında genel bilgilere ve üyelerin paylaştığı fotoğraflara bakabilirsiniz. Sera Liliput sitesinde bu bitki türü ile ilgili faydalı bilgiler bulabilirsiniz. İnternette gezinirken nikah şekerine alternatif olarak sukkulent hazırlayan Mini Masal diye bir site bile gördüm. Ayrıca Ediz Hun’un kurucusu olduğu Kaktüs ve Sukkulent Derneği‘nin sayfasına bakabilirsiniz. Bildiğim kadarı ile Ediz Hun’un 3.000 civarında bitkisi mevcut. Anlayacağınız sukkulent ve kaktüsler sizi bir anda bağımlı yapabilir.

Paris’te karşımıza çıkan Les Succulents Cactus‘ü görür görmez Alper’le kendimizi içeride bulduk. Toprak saksıların içinde büyüklü küçüklü pek çok çeşit kaktüs ve sukkulent vardı. Bitki aranjmanları gözüme çarpmadı. Satın alma amaçlı içeri girmediğim için diğer hizmetleri hakkında soru sormaya da çekindim açıkçası. Türkiye’de böyle bir dükkan iş yapar mı bilinmez ama birgün benim de böyle küçük bir dükkanım olsa diye içimden geçirdim. Sadece bitki satışı değil elbette biraz da ucundan tasarım olan bir yer hayal ediyorum. Şimdilik tasarımlarım (Alper’in de katkılarıyla elbette) toprak yoğurt kaplarında hoşuma giden birkaç sukkulenti biraraya getirmekten öteye gidemiyor. Kendi eserlerimden örnekler sunmak isterdim ama bir heves yaptıklarımın hepsini ev hediyesi olarak arkadaşlarıma götürdüm. Arada onlara gittiğimde yavrularıma uzaktan bakıyorum. Bir ara yeniden bu işe el atmalıyım.

kaktus1

Kaktus5

Kaktus4

Paris’teki dükkanı paylaştın ama biz İstanbul’da nereden alacağız derseniz; bildiğim kadarı ile sadece kaktüs ve sukkulent üzerine bu güzellikte bir dükkan mevcut değil. Rumelifeneri civarında Ünal Çiçekçilik’in güzel bir serası mevcuttu. En son gittiğimde terk edilmiş durumdaydı maalesef. Ağaçlar.net forumlarında İstanbul Ağaç A.Ş.’nin Alibeyköy Fidanlığı‘nda çok çeşit olduğunu okumuştum ama gitme fırsatım olmadı. Ben genellikle Beşiktaş’taki vapur iskelesinin ve otobüs duraklarının ordaki sokak tezgahından alıyorum. Kadıköy Selamiçeşme Pazarı’nda da olduğunu okudum bir yerde. Ayrıca Bebek’teki Ceremony‘nin vitrininde de çok güzel çeşitleri olur her zaman. Fiyat bilgisi veremem. Genelde vitrine hayran hayran bakmakla yetiniyorum.

Müz’de ise diğer aşkım olan Teraryum’lara dair çok hoş örnekler bulabilirsiniz. Susam nedeniyle ev içinde bitki yetiştiremiyoruz. Aklımda hep teraryum deneme fikri vardı. Tek sorun şık bir cam vazo, fanus benzeri birşey bulmaktı. Yani onu bulsam herşey çorap söküğü gibi gelecekti. Instagram‘da Müz’ü keşfedince işin kolayına kaçmaya karar verdim. En kısa zamanda Kanyon’a uğrayıp bu güzel tasarımlardan birtanesini alacağım. Susam huzur verirse belki bizim salonumuzda da biraz yeşillik olabilir. Teraryumlarda tercihim elbette kaktüs ve sukkulentler. Ancak pekçok farklı bitki türü ile teraryum oluşturmak mümkün. İçine koyacağınız sevimli figürlerle işi daha da eğlenceli hale getirmek mümkün. Mantar ve ceylan bu konuda benim favorilerim. Müz’de Budalı Teraryum bile var.

muz1

muz2

muz3

Müz'e ait fotoğraflar www.muz.se sitesinden alınmıştır.

Bu yazıyı yazdığımda Labofem‘den haberdar değildim. Görünce hemen eklemek istedim. Labofem bir Fem Güçlütürk güzelliği. Onu da Instagram’da keşfettim. Henüz siteleri aktif değil ama altyapı çalışmaları tamamlandığında ortaya çok güzel şeylerin çıkacağı Instagram‘daki karelerden belli.

labofem

Labofem'e ait fotoğraflar Instagram hesabından alınmıştır.

Kaktüs, sukkulent ve teraryumlara ilgiliyseniz Pinterest hesabıma da bir göz atın derim. Hoşuma giden şeyleri orada topluyorum.

Reklamlar

Kaktüs, Sukkulent, Teraryum Üçlemesi” üzerine 16 yorum

 1. Yine çok işime yarayan bir yazı daha:))
  Son günlerde aradığım ama normal çiçekçilerde bulamadığım bir kaç kaktüs türü vardı. Daha dün internette sipariş verilebilecek bir yerler var mı diye araştırırken bugün bu yazı geldi:)
  Bu yazıdan önce Alibeyköy’deki seradan hiç haberim yoktu haftasonu ziyaret etmeyi planlıyorum. Umarım istediğim türleri bulabilirim:)

  Beğen

 2. Katkınız için teşekkür ederim Sibel hanım. Gerçekten faydalı bilgiler var sitede. Özellikle sulama ile ilgili bilgiler beni gerçekten şaşırttı.

  Beğen

 3. Merhaba. Burayı ağaçsakal’a gelen bağlantı üzerinden tesadüfen keşfettim. Ben o blogun yazarıyım 🙂 Blogunuz çok güzel takibe alacağım. Belirtmek istediğim bir husus var o da teraryumda kaktüsler çok hoş durmasına rağmen kaktüsler için teraryumların çok zararlı olması. Kaktüsler için esinti çok önemlidir ve kuru yerleri severler. Ancak kapağını açabileceğiniz ve bol bol havandırabileceğiz bir teraryumda dayanabilirler. Onda da sulama sorun oluşturacaktır. Ben uzun süredir teraryumlarla haşır neşirim ve bu konuda güvenebilirsiniz. 🙂 Teraryumunuzda çok güzel tropik bitkiler yetiştirebilirsiniz. Kaktüsleriniz içinse bonsai saksılarında bir kaç kaktüs ve küçük kayalarla yapılan komposizyonları öneririm. Sevgiler

  Beğen

 4. Teraryumları hem görsel olarak çok beğeniyorum hem de bir ihtiyaca yönelik olarak işe yarayacağını düşünmüştüm. Evde kedi olduğu için salonda çiçek bulunduramıyorum. Garip bir şekilde balkonda duran çiçekler sorun olmuyor ama aynı çiçeği evin içine aldığımda Susam’ın hışmına uğruyor. Kaktüs ve sukkulentlerim için teraryum iyi bir çözüm olabilir diye düşünmüştüm ama siz önermiyorsunuz. Sukkulentler için de bir kapağı açık olsa da önermez misiniz kapalı bir sistemi? Blogunuzu ben de bana gelen bir yorum sayesinde keşfettim. Yeni yazılarınızı heyecanla bekliyorum!
  Not: Bahsettiğiniz gibi toprak kaplarda değişik kompozisyon denemelerim oldu. Ama salonda her an göremedikten sonra mutlu olamıyorum 😦

  Beğen

 5. zevkle takip ettiğim bu iki blogu birbiriyle buluşturduğum için mutlu oldum ben de 🙂 ağaçsakal, daha kolay ulaşabildiğimiz ansiklopedik bilgiler dışında kişisel tecrübelere dayalı bilgiler içerdiği için çok hoşuma gitmişti benim. aslında “susam ve ben” i de ilk yorumu bırakan sevgili ceren sayesinde kesfetmiştim. ben de bir sukulent ve kaktüs sever olarak her ikinizin de yeni yazılarını merakla bekliyorum.

  Beğen

 6. Susam’ın her türden ağzı geniş faunusu da merakla keşfetmek isteyeceğini düşünüyorum 🙂 Ben paşabahçeden yaklaşık 12 cm kadar ağız genişliği olan güzel bir tasarım bulmuştum bir ara. İçine yeni gelişmekte olan minik sukulentlerden ektim. Sedum kurudu ama echeveria türevleri yaşadı. Bir de kendi gözlerimle görmek deneme amaçlı ağzı tamamen kapalı bir şişede denedim. O da hala yaşıyor çok sağlıklı davranmasada. (yaprak rengi, dolgunlunluğu vs.) Küçük sukulentlere zaten normalden çok su veriyoruz. Hatta sukulent çoğaltmak için de kopan yapraklarının nemli toprakta bulunması gerekiyor. Bu nedenle minik sukulentler sorun yaratmayabilir diye düşünüyorum. Ama büyüdüklerinde yaşayacaklarını ya da sağlıklı kalacaklarını garanti etmek güç çünkü açıkça doğasına uygun davranmıyoruz. Eğer sukulenti denemek isterseniz ben mümkün olduğunca büyük ve ağzı açık bir kap tavsiye ederim. Altı ay sonrasında da deneyimlerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum. Bir de şu makaleye göz atın eğer ingilizceniz varsa. Bu adam iyi bir sukulent uzmanı ve o da tavsiye etmiyor. http://cactiguide.com/article/?article=article19.php
  Çiçekleri sürekli görememe hissiyatını çok ama çok iyi anlıyorum. Bu his sonunda benim küçük evimde bir odamı tamamen çiçeklere ayırmama neden oldu. Balkonun kapısını da açıyorum mis mutlu yaşıyorlar. Gün içinde de sürekli ziyaret ediyorum başka türlü çözüm bulamadım 🙂
  Bu arada teşekkürler Sibel 🙂

  Beğen

 7. Paşabahçe’de gördüğünüz cam fanusu ben de bir arkadaşımda gördüm. Paşabahçe’de de hala satılıyor. Öncelikle onu alıp deneme yapayım en iyisi. Ben zaten sukkulent seviyorum kaktüsten ziyade. Pek de büyütebildiğim bir bitki olamadı henüz. Artık evde manyetik alan mı vardır nedir?! Şaka bir yana güneş sıkıntımız var. Gözden uzak olan gönülden de uzak oluyor misali balkondaki bitkileri ihmal ediyorum çoğu zaman. Şöyle gözümün önünde bir tane olursa belki onu büyütebilirim diye düşünüyorum.

  Linkini verdiğiniz makaleye de göz atıcam. Umarım procem başarılı olur da fotoğraflarıyla beraber sizinle de paylaşırım. Paylaşımlar için tekrar teşekkürler!

  Beğen

 8. Paylaşım için çok teşekkür ederim. Hemen takibe aldım sizi. Gördüğüm pek çok işten çok daha iyi işler çıkarmışsınız. Tebrik ederim!

  Beğen

 9. Merhaba, Kanyon’daki macrocenter’da da çok orijinal ve değişik sukkulent’ler oluyor…hatta her birinden 1 tane oluyor ve bir daha aynısını bulamıyorsunuz.

  Beğen

 10. Evet biliyorum ama burada paylaşmak aklıma gelmemiş nedense. Hatırlatma için teşekkürler. Bildiğim kadarıyla Ece Soley’e ait o tasarımlar.

  Beğen

 11. sukulent cesıtleri nişantaşı suleman seba cad. la visione dekorasyonda da bulunmaktadır tavsıye ederım gıdıp görmenizzi

  Beğen

 12. Geri bildirim: İstanbul’daki Tasarım Dükkanları - Yemek.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s