Ölçü Kapları

İnsan mutfağa sofra kurmak, yemek ısıtmak veya su içmek için giriyorsa mutfak alışverişi yaparken sadece göze güzel gelen şeyler alabiliyor. Elbette çeşit çeşit bardak, tabak ararken ölçü kapları hiç aklıma gelmemişti. En azından birkaç kez kitap veya internetten bir tarif ile haşır neşir olmak lazımdı bunun için.

Mutfakla gerçekten alakadar olmaya başlayınca tariflerde başarılı olabilmek için aslında biraz ince hesap yapmam gerektiğini anladım. İlk almak istediğim şey elektronik tartı oldu. Yeni evli olmanın avantajıyla yakın bir arkadaşımız tartıyı hediye getirdi. Özellikle yeni tarifler denerken bu tartı her daim yanımdadır. Çok pahalı olmadığı için ve kullanımı çok pratik olduğu için her mutfakta olmazsa olmaz diyorum (Sonuçta Kitchen Aid Mikser değil-ki bence o da bir evin demirbaşıdır).

Elektronik tartıdan sonra mutfakta sağ kolum diyeceğim ikinci şey ise çok amaçlı ölçü bardağım. Şeker, un, kakao, pirinç gibi yarım kiloya kadar gıda maddeleri ve oz veya litre cinsinden sıvılar için ölçüm yapılabiliyor. Ben özellikle pirinç ıslatacağım zaman çok kullanıyorum.

Bu bardağı özellikle aramadım. Kendisi rutin züccaciye ziyaretlerim sırasında karşıma çıktı. Markasını merak edenler için hemen söyleyeyim: Arcoroc.

Yarım litreden fazla sıvı ölçmem gerektiğinde ise Paşabahçe’den aldığım cam ölçü kabı imdadıma yetişiyor. Ölçüm yapmadığınız zamanlarda ise sürahi olarak iş görür.

İtiraf ediyorum aslında cup ölçülerini daha herhangi birşey ölçmek için hiç kullanmadım. Ama her gittiğim yerde karşıma bir şekilde çıkıyorlardı. En son Martha Stewart’ın bir programında kek tabanını sıkılaştırmak için kullanıldığını gördüğümde en azından bu işe yarar diyerek aldım. Denediğim tarifleri seçerken genelde gram olanları tercih ediyorum. Ama cup ölçüsüne sahip dayanılmaz bir tarif görme ihtimaline karşı artık hazırlıklıyım.

Mililitre cinsinden küçük ölçekli sıvıları ölçmek için de boy boy kaşıklarım var artık. Bunlarsa çok sevdiğim bir teyzemden hediye.

Reklamlar

Ölçü Kapları” üzerine 4 yorum

  1. özellikle bardak ve sürahiye bayıldım, yaptıklarının lezzetinde payları büyük olmalı…

    Beğen

  2. Gramlı tariflerde faydası çok büyük. Malzeme eklemeyi unutmadığın sürece hata ihtimali minimuma iniyor 🙂

    Beğen

  3. Geri bildirim: Muzlu Çikolatalı Mini Kekler « Susam ve ben

  4. Geri bildirim: Şehriyeli Pirinç Pilavı « Susam ve ben

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s